deskowania.com.pl

deskowania.com.pl

Konstrukcja rusztowania

Konstrukcja rusztowania

Rusztowanie – co to takiego?: Konstrukcja rusztowania

Jako rusztowanie określa się specjalny podest, na którym wykonywane są wszelkiego typu prace realizowane na www.iq.pl/oferta/kolokacja-serwerow/ wysokościach. To nic innego jak specjalistyczna platforma techniczna, jaka jest zbudowana w charakterystyczny sposób. Musi być ona połączona w jedną całość z pionowych słupów. Są to słupy nośne, a do nich przymocowywane są poziome żerdzie. To, w jaki sposób żerdzie przywierają do słupów jest zróżnicowane. Można mówić o przywiązaniu ich, przybiciu czy też przykręceniu. Na wspomnianych żerdziach z kolei jest umiejscowiony podest. Pomost w najbardziej prostych konstrukcjach to rozwiązanie dość banalne – zrobione z desek oraz elementów drewnianych. Bardzo często spotykane są także elementy metalowe czy tworzywo sztuczne, które też jest chętnie wybieranym budulcem wspomnianych konstrukcji nośnych.

Musimy wiedzieć, że rusztowanie, jakie skonstruowane jest z delikatnych, lekkich, ale metalowych prefabrykatów jest dość kosztownym wariantem, dlatego też bardzo często praktykuje się stare, klasyczne zasady na placach budowy, polegające przede wszystkim na tym, że pracownicy samodzielnie zbijają rusztowania. Nie jest to jednak do końca dobry pomysł. Wprawdzie jest to czynione drogą oszczędności i w końcu nie bierze się za takowy montaż rusztowania ktoś zupełnie przypadkowy, a ludzie, którzy znają się na budownictwie, bo w końcu stawiają domy, hale, sklepy itd.

Niemniej jednak trzeba mieć świadomość tego, że rusztowanie jest konstrukcją wymuszoną przez obowiązujące przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. BHP narzuca zatem, i zresztą bardzo słusznie, konieczność posiadania dokładnie takich rusztowań, które będą stricte dopasowane do naszych budów oraz charakteru realizowanych prac. Niemniej jednak trzeba być świadomym tego, że rusztowania posiadające specjalistyczne atesty a także certyfikaty, często nawet międzynarodowe, wykonywane przez profesjonalistów trudniących się dokładnie tą branżą i działką, są bardzo kosztownym wydatkiem.

Koszty są na tyle duże, że inwestycja podobnego rodzaju zwraca się i opłaca wyłącznie wtedy, kiedy mowa o ekipie, jaka z budownictwem ma do czynienia na co dzień. Jeżeli chodzi o pracowników, którzy dorabiają sobie na drobnych remontach, ale też uwzględniających prace na wysokościach czy też o samodzielnych amatorach budowlanki, którzy porywają się do samodzielnych robót, koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, żeby wyposażyć się nie tyle we własne pomosty, co rusztowania wyposażane. Są to nowe, w bardzo dobrym stanie technicznym, bez zarzutów, ale już używane przez innych rusztowania, które przydają się na moment, a później się je oddaje. To świetny sposób na zaoszczędzenie środków pieniężnych. Nie ma obaw także o jakość takiego modelu rusztowania, bowiem, jeżeli korzystamy ze specjalistycznej wypożyczalni, mamy pewność, że pomost został gruntownie sprawdzony zanim w ogóle przekazany został do wypożyczenia i trafił na magazyn.

Musimy mieć świadomość tego, że solidny sprzęt tej klasy powinien być opatrzony specjalistycznym atestem oraz certyfikatem. Dzięki temu nie będzie problemów z tym, że w razie czego coś nie szwankuje. To dla nas gwarancja pełnego bezpieczeństwa, zaufania do marki i sprzętu oraz podstawa solidności. Co do konstrukcji rusztowań, to rzecz jasna są one silnie zróżnicowane na chwilę obecną, ale warto wiedzieć, że są to podesty, które zbudowane są zawsze ze stałych elementów składowych takich jak pionowe słupy nośne oraz żerdzie poziome.

Te pierwsze są zespolone z drugimi, a zatem na żerdziach możliwe jest położenie wskazanego pomostu roboczego. Jeżeli chodzi o materiały, z jakich rusztowania są dzisiaj produkowane, to jest tu bardzo wiele możliwości. Wszystko zależy od charakteru wykonywanych robót, od typu miejsca budowlanego a także biorąc pod uwagę na przykład zasobność naszego portfela.

W konsekwencji tego, powinniśmy mieć świadomość, że najprostsze konstrukcje są zrobione chociażby z desek. Nierzadko spotyka się teraz także rusztowania z lekkich prefabrykatów, aluminiowych, które są bardzo lekkie wagowo, ale przez to stanowią rozwiązanie dużo droższe niż deskowane rusztowania. Dopuszcza się także modele robione z tworzyw sztucznych. Jeżeli mowa o słupach konstrukcyjnych, tych pionowych, to kiedyś występowały one jako długaśne żerdzie, tak zapoczątkowano budownictwo rusztowań tu charakteryzowanych na kontynencie azjatyckim. Nadal ten rodzaj wzornictwa konstrukcji jest stosowany, niemniej jednak przeważnie wymaga zastosowania konkretnego – solidnego i trwałego gatunku drewna, jakim jest na przykład bambus, bardzo doceniany we wspomnianej Azji.

Artykuł napisany przez: